Читати онлайн «Драйв. Дивовижна правда про те, що нас мотивує» Деніел Пінк

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...

Сторінка 1

Драйв. Дивовижна правда про те, що нас мотивуе
Денiел Пiнк


ЦЕ КНИГА про мотивацiю. Я покажу вам, що бiльшiсть iз того, у що ми слiпо вiримо щодо цiеi теми, е хибним i що прозрiння, яке прийшло до Гарлоу та Децi декiлька десятилiть тому, швидше за все, можна назвати iстиною. Сенс проблеми в тому, що переважна бiльшiсть пiдприемств все нiяк не пiдхопить новiтнього розумiння того, що насправдi нас мотивуе…

Денiел Пiнк

Драйв

Дивовижна правда про те, що нас мотивуе

© Daniel H. Pink, 2009

© Hemiro Ltd, видання украiнською мовою, 2016

© Книжковий Клуб «Клуб Сiмейного Дозвiлля», переклад i художне оформлення, 2016


Вступ. Загадковi головоломки Гарi Гарлоу й Едварда Децi


У серединi минулого столiття двое молодих науковцiв проводили експерименти, що мали б змiнити цей свiт, але сталось iнакше.

Професору психологii з унiверситету Вiсконсин-Медiсон Гарi Фредерiку Гарлоу вдалося заснувати одну з перших у 1940-х роках лабораторiй дослiдження поведiнки приматiв. Одного дня 1949 року Гарлоу та двое його колег зiбрали в лабораторii вiсiм макак виду резус[1 - Макака резус (лат. Macaca Mulatta) – вид мавп, що мають зеленувато-жовтувате забарвлення шерстi.], поставивши за мету двотижневе вивчення iхнiх пiзнавальних здiбностей. Дослiдники розробили простеньку механiчну головоломку, що зображена нижче. Аби ii розгадати, необхiдно було виконати три дii: витягнути вертикальну шпильку, вiдчепити гачок та пiдняти вiдкидну кришку – завдання, що для мене та для вас е зовсiм легким, але не для пiддослiдноi мавпи.


Головоломка Гарлоу у вихiднiй (злiва) та кiнцевiй (справа) позицii

Експериментатори розмiстили головоломки у клiтках, щоб спостерiгати за реакцiею мавп i пiдготувати iх до фiнальних тестiв на досконалiсть вмiння вирiшувати завдання, що були запланованi на кiнець експерименту. Однак майже одразу трапилось дещо дивне: абсолютно спонтанно, без жодних зовнiшнiх спонук, примати зосереджено й рiшуче почали гратися з головоломками, що, здавалося, давало iм задоволення. Незабаром вони взагалi почали здогадуватись, щ? за механiзм у цiеi хитромудроi штукенцii. А до часу, коли Гарлоу проводив тести 13-го та 14-го днiв експерименту, приматiв упевнено можна було називати ще тими експертами.