Читати онлайн «Маруся» Василь Шкляр

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...

Сторінка 1

Маруся
Василь Шкляр


Тендiтна золотоволоса дiвчина народилася для щастя. Але бурхливий 1919 рiк – один iз найдраматичнiших в iсторii Украiни – покликав ii до боротьби за волю Вiтчизни. Пiсля загибелi братiв, повстанських отаманiв, шiстнадцятирiчна гiмназистка Саша Соколовська стае на чолi тисячного вiйська. Вiдтепер вона – отаман Маруся. На шлику ii козацькоi шапки напис «Смерть ворогам Украiни!». Та навiть у вирi кривавих подiй доля даруе iй щире кохання i шанс зберегти життя…

Василь Шкляр

Маруся

© Шкляр В. М., 2014

© Книжковий Клуб «Клуб Сiмейного Дозвiлля», видання украiнською мовою, 2017

© Книжковий Клуб «Клуб Сiмейного Дозвiлля», художне оформлення, 2017


* * *

Автор висловлюе найщирiшу подяку отаманськiй внучцi Лiзi Соколовськiй (яка, крiм усього, вiдкрила йому родинну таемницю), Петровi Лiсовому, Романовi Ковалю, Костянтиновi Завальнюку, Романовi Сколоздрi, Володимиру Мироненковi, чиi iсторичнi студii прислужилися у написаннi цiеi книжки.


Маруся

Частина перша


Буде нам з тобою що згадати

Пiсля довгих збавлених ночей.

Вивчив я далекий звук гармати

І тривожний блиск твоiх очей.

    Пiсня


Квiтень 1937-го


Того весняного дня, коли вдарив грiм на голi дерева – так нiби десь на Дiвич-горi впало гарматне стрiльно, – у селi Горбулiв сталася дивовижа. Заговорила нiма Явдоха Соколовська. Сiмнадцять лiт нiхто не чув од неi нi слова, Явдосi вiдiбрало мову ще у двадцятому пiсля того, як зарубали ii чоловiка, горбулiвського дяка Тимофiя Соколовського. Старий вояка (мав уже шiстдесят вiсiм рокiв) серед ночi навiдався з лiсу додому, а перед ранком двое невiдомих головорiзiв удерлися до хати й один iз них сокирою зарубав чоловiка на очах у Явдохи.

Тимофiя Соколовського поховали бiля двопрестольноi Покровсько-Миколаiвськоi церкви, в якiй вiн служив дяком, а його дружина Явдоха навiть на похоронi не зронила нi слова. Вона онiмiла. І тепер, через стiльки лiт, виходило так, що стара тiльки вдавала iз себе нiму, гордуючи людьми та свiтом. Із односельцiв ii рiдко хто бачив зблизька, Явдоха нiкуди не ходила далi за свое подвiр’я, – худа, висока, зодягнута в усе чорне, вона цiлими днями сидiла на призьбi, рiвно тримаючи спину й голову.


Читати онлайн книгу без реєстрації і смс - це не просто зручна функція, але й корисна. Адже ви зможете будь-яку вільну хвилину проводити з користю для себе. По дорозі на роботу або в довгій подорожі завжди можна відкрити улюблену книгу - час пролетить швидше.

Читати онлайн книгу «Маруся» Василя Шкляра дуже зручно ще й тому, що вам не потрібно мати вільне місце на смартфоні або планшеті. Це оцінять ті, хто звик використовувати кожну вільну хвилинку з користю.

У нашій електронній книжковій бібліотеці ви можете безкоштовно читати онлайн книгу «Маруся» Василя Шкляра безкоштовно без реєстрації. Для цього всього лише потрібно вибрати відповідний шрифт і відшукати сторінку, на якій ви зупинилися. Тепер насолоджуватися читанням можна завжди і скрізь!