Читати онлайн «Шовк» Алессандро Барiкко

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...

Сторінка 1

Шовк
Алессандро Барiкко


Перш нiж стати письменником, Алессандро Барiкко був музикантом. Може, тому поетична мова «Шовку» нагадуе пiсню своiм неспiшним плином, своiми повторами-приспiвами. Слова цiеi пiснi – про коштовний шовк, про чоловiкiв, якi заради справи свого життя вирушають за край свiту, якi творять красу, аби вiднайти у цьому життi сенс. Але в пiснi е й мелодiя. Це кохання, це жiнка – витончена, вiрна, пристрасна… Ерве Жонкура, що половину життя мрiяв про недосяжну японську красуню, тиха музика кохання завжди огортала, як невагомий шовк, дарувала прохолоду в спеку i зiгрiвала в холоднiй самотностi.

Алессандро Барiкко

Шовк

© Alessandro Baricco, 1996, 2002

© Hemiro Ltd, видання украiнською мовою, 2016

© Книжковий Клуб «Клуб Сiмейного Дозвiлля», переклад та художне оформлення, 2016

Передмова Алiни Немировоi


Передмова перекладача


Алессандро Барiкко (Alessandro Baricco, нар. 1958) – iталiйський актор, режисер i письменник. Його твори дуже популярнi в Європi, вони посiдають першi мiсця у списках бестселерiв Італii та Францii, перекладенi багатьма мовами свiту.

«Шовк» («Seta») – це невеличка оригiнальна повiсть, яка на перший погляд здаеться iсторичною, бо автор старанно наводить точнi дати й факти з того перiоду, коли вiдбуваються подii книги. Та, придивившись ближче, ми знайдемо стiльки розбiжностей з реальнiстю, що це аж нiяк не може бути випадковiстю.

Що ж було насправдi, а що нi? Так, бум шовкiвництва мав мiсце на пiвднi Францii у XIX столiттi. Найбiльш розвиненим шовкiвництво було у Провансi, де кiлька комун одержували великий прибуток вiд тутових плантацiй, якi до наших часiв не збереглися. Мiстечко Лавiльдьйо, де мешкають героi твору, iснуе насправдi, але не у Провансi, а в iншому регiонi – Лангедоку (департамент Ардеш, 2000 мешканцiв). Там немае нi церкви Сент-Огюст, анi каплички Святоi Агнеси, немае навiть даних про те, що там колись займалися шовком. Епiдемii, якi призводили до падiння виробництва, – це справжнiй факт, але вперше хвороби шовкопряда почалися ще в 1845 роцi, а близько 1865 року славетний вчений Пастер уже розробив метод боротьби з ними.

Найбiльш дивними здаються пригоди Ерве Жонкура в Японii.