«Ой на горі вогонь горить»

Вірш «Ой на горі вогонь горить»

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
358 переглядів
358 переглядів
[uptolike]

Вiрш «Ой на горі вогонь горить»

Ой на горі вогонь горить,
А в долині козак лежить.

Постріляний, порубаний,
Китайкою накриваний.

Накрив очі китайкою
Червоною козацькою.

Не стій, коню, наді мною,
Не бий землі під собою.

Біжи, коню, дорогою,
Степовою широкою.

Щоб татари не зайняли,
Сіделечка не здійняли.

Сіделечка золотого
З тебе, коня вороного.

Як прибіжиш під батьків двір,
Стукни, грюкни об частокіл.

Вийде батько – розгнуздає,
А матінка – розпитає.

“Ой ти коню вороненький,
А де ж син мій молоденький?”

Візьми ж мати піску жменю,
Посій його на каменю.

А коли той пісок зійде,
Тоді син твій з війська прийде.

Нема піску, нема сходу,
Нема сина із походу.

Нема піску, вода змила,
Нема сина, куля взяла.

“Не плач, мати, не журися:
Бо вже син твій оженився.

Взяв він собі паняночку –
В чистім полі земляночку”.

Аналiз вiрша «Ой на горі вогонь горить»

Вірш «Ой на горі вогонь горить» – це балада, у якій розповідається про трагічну долю звичайного козака, чиє тіло навічно залишилось у долині після бою. Це присвята усім чоловікам, які віддали свої життя за свободу і незалежність рідної країни і свого народу. Ліричний герой твору – загиблий козак, який ще міг би прожити ціле життя, але йому це не судилось.

У даному творі йдеться про сторожового козака. Про його «професію» сказано у першому ж рядку вірша, де йдеться про вогонь, що «на горі горить». Такий сигнальний вогонь повинен був запалювати сторожовий козак, якщо бачив десь небезпеку. От і герой, про якого йдеться у творі, виконував таку важку роботу. Вона вимагала від нього постійної концентрації уваги і напруги.

Цілодобово козак повинен був дивитись у різні боки, щоб першим побачити наближення ворога і сповістити про це товаришів. Головний герой встиг це зробити – він запалив сигнальний вогонь, але сам загинув, бо першим зустрів ворогів. І залишився він лежати на землі «порубаний, постріляний», накритий китайкою.

Як дізнаються батьки, що син їх вже додому не повернеться, що він «оженився» узявши собі за «дружину» у полі земляночку? Про це їм має розповісти найкращий друг козака – його кінь вороний. До нього звертається душа загиблого чоловіка і просить побігти степовою дорогою, що веде до батьківського будинку. Там його зустрінуть спершу сестра, а потім і мати. Їм він і має повідомити, що не варто додому чекати сина й брата, бо не прийде він уже ніколи.

Символи, які використовуються у баладі, мають значення, оскільки в них вкладено важливий і глибокий зміст. Кінь, наприклад, символізує вірність, а ворон – смерть. Про війну натяк зроблено через символ вогню.

У творі використано такі художні засоби: звертання, метафори, повтори, риторичні запитання та оклики. А використання пестливих слів трохи пом’якшує загальний трагічний і сумний настрій балади, додає ніжності.

Тут ви можете слухати онлайн вірш-пісню “Ой на горі вогонь горить” українською мовою абсолютно безкоштовно.


На нашому сайті зібрані найкращі книги в різних жанрах: поеми, романи, вірші видатних авторів, та багато іншого. Щоб заздалегідь зрозуміти, підходить вам твір чи ні, варто ознайомитись з анотацією, а також відгуками тих, хто вже його прочитав, прочитати короткий зміст.

У нас ви можете читати онлайн або скачати книгу «Ой на горі вогонь горить» українською мовою повністю безкоштовно, без реєстрації та смс у різних форматах, як fb2 (фб2), txt (тхт), rtf (ртф), epub (епаб), pdf (пдф) що підходять для електронних книг, телефонів на ОС Андроїд (android), айфонів, ПК (компьютер), айпадів.

Цікаві цитати та пізнавальні рецензії допоможуть вам дізнатися більше інформації про твір перед тим, як завантажити книгу або стислий переказ. Ми також пропонуємо слухати аудіо книгу / аудіокнигу (mp3) у будь-який час і будь-де.

Рекомендації

Відгуки на вірш «Ой на горі вогонь горить»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *