Олександр Довженко

Олександр Довженко

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...

Книги Олександра Довженко

Біографія Олександра Довженко

Олександр Довженко – непересічна постать в культурному просторі України ХХ століття. Окрім безумовного письменницького таланту, він став одним з перших українських кінорежисерів. Його стрічки стали класикою радянського кінематографу, а заснована ним кіностудія стане однією з кращих в Радянському Cоюзі, а згодом і на пострадянському просторі. Важко переоцінити вклад Довженка в розвиток кінематографу та літератури в українському культурному просторі.   Олександр Довженко - біографія і фото

Дитячі роки

Народився Довженко 29 серпня 1894 року на хуторі В’юнище, що на Чернігівщині. Сім’я Довженків була давнього роду, який займався чумакуванням. Упродовж свого існування вона так розрослась, що тепер вулиця, на якій народився Олександр, носить назву Довженкова. Батьком був Петро Семенович Довженко, а мамою стала Одарка Єрмолаївна. Вони були неписемними. Дитинство у Олександра не було радісним. Багато його братів та сестер померли, не досягнувши повноліття.

Єдиною відрадою для юного Олександра була річка Десна. Саме через неї він закохався в природу та присвячував їй свою творчість в майбутньому. В школу він пішов в тому ж селі, де й народився. В школі його відзначали як відмінника та кращого учня, хоча сам Довженко не розумів, чому до нього було особливе ставлення.

Юність

Після закінчення школи вступив до Глухівського учительського інституту. Педагогічне навчання обрав через високу стипендію, яка нараховувалась студентам, а не через жагу до викладання. В університеті вперше познайомився з українською літературою. Проте через царський указ українська мова була заборонена для використання, і педагогів готували до викладання повністю російською.

Закінчивши навчання, відправився до Житомира в 1914 році. Там був викладачем всього – від історія та географії до фізика та малювання. Перша світова оминула Довженка, його не було мобілізовано, і всю війну він провів в школі.

Але вир Громадянської війни та Національно-визвольних змагань вже не обійшли письменника. Після переїзду до Києва та короткого проміжку викладання в економічному університеті, він вступив до лав армії УНР, та воював проти більшовиків. Після закінчення війни повертається до звичного життя та продовжив займатись наукою.   Олександр Довженко - фото автора

Кінематограф та література

В 20-30-х роках Довженко починає активну письменницьку діяльність. Він стає одним із співзасновників ВАПЛІТЕ, яке об’єднувало радянських митців та літераторів. Згодом знайомиться з ВУФКУ – державною кінокомпанією. Сам так розпочався його хронологія, як кінорежисера. Першими його роботами на цьому поприщі стали сценарії до фільмів «Вася-реформатор» та «За лісом».

Основну славу, як кінорежисера, Довженко отримав лише після Другої Світової війни. В цей час він брав участь в зйомках фільмів «Битва за нашу Радянську Україну» та «Перемога на Правобережжі». Зі списку стрічок, де сам Довженко був головним сценаристом, можна назвати: «Мічурін», «Зачарована Десна», та екранізований твір самого Довженка – «Україна в огні», та ще ряд незавершених картин.

За свої таланти в кінематографі він був удостоєний ряду нагород, зокрема орденом Леніна, орденом Червоного Прапора, орденом Трудового Червоного Прапора та ще рядом нагород.

Підсумовуючи, Олександр Довженко, безсумнівно, – важлива для українського кінематографу та літератури постать. Його фільми вже стали класикою, а кіностудія, яку він заснував, і понині є платформою для молодих сценаристів, які знімають там свої проекти.  Олександр Довженко - книги письменника

Скачати всі книги без реєстрації, безкоштовно за авторства Олександра Довженка можна в таких форматах, як: fb2 (фб2), txt (тхт), epub (епаб), rtf (РТФ). Читайте книги Олександра Довженка українською мовою онлайн, або слухайте в форматі аудіокниг на нашому ресурсі електронних книг.

Цитати Олександра Довженко

Наш народ нагадує мені тютюн. Його весь час пасинкують. У нього велике, дебеле листя, а цвіту де-не-де.

Батьківщина – все!

Вiн почував себе спасителем потопаючих, героєм-мореплавателем, Васко да Гамою. I хоч життя послало йому калюжу замiсть океану, душа в нього була океанська. I саме тому, що душi в нього вистачило б на цiлий океан, Васко да Гама часом не витримував цiєї диспропорцiї й топив свої кораблi в шинку.

Єдина країна в світі, де не викладалася в університетах історія цієї країни, де історія вважалася чимось забороненим, ворожим і контрреволюційним, – це Україна (…) Де ж рождатися, де плодитися дезертирам, як не у нас? Де рости слабкодухим і запроданцям, як не у нас?

Відгуки на письменника «Олександр Довженко»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *